אודות טל חגג רוקח, גרפולוגית משפטית

טל הינה דור שלישי לגרפולוגים משפטיים. סבה אברהם חגג ז“ל, ואביה עו“ד יצחק חגג יבדל לחיים ארוכים, מבכירי התחום בארץ ובחו״ל, היו מחלוצי התחום בארץ. וכך טל למדה את המקצוע והתמחתה בו בעזרת המורים הטובים ביותר שבנמצא.

כיום, עם וותק של מעל 24 שנה בתחום, טל הינה מבכירי המומחים בארץ לגרפולוגיה משפטית, עובדת עם משרדי עורכי דין ידועים וזוכה להערכה רבה.
תמונת טל חגאג רוקח
לב העניין על גרפולוגיה

עדותו של פקד אברהם חגג במשפט אייכמן

עדותו של פקד אברהם חגג במשפט אייכמן

סבי, פקד אברהם חגג ז״ל, בשנת 1961 קצין במעבדת זיהוי פלילי באגף החקירות במטה הארצי של משטרת ישראל, מסר עדות במשפטו אייכמן.

במסגרת עדותו, הביא פקד חגג ז״ל דוגמאות מתכתובות בין חאג׳ אמין אל חוסייני (״המופתי״) לבין אדולף אייכמן מתקופת מלחמת העולם השנייה. חוות דעתו של פקד חגג סייעה לבסס את המידע אודות קשרים בין חוסייני לאייכמן בנוגע ליישוב היהודי בארץ בתקופת המלחמה.
קשרים אלה היוו עדות נוספת במשפטו של אדולף אייכמן, קצין אס.אס. ופושע מלחמה נאצי, שהיה בין האחראים העיקריים לביצוע תוכנית ״פיתרון הסופי״ - השמדת יהודי אירופה במהלך המלחמה.
אייכמן חמק ממשפטי פושעי המלחמה הנאצים אך נלכד בארגנטינה בשנת 1960 על ידי המוסד הישראלי והובא לישראל, נשפט ונדון למוות.

תחום המקצוע - גרפולוגיה משפטית מהי?

בתחום המקצוע הייחודי "גרפולוגיה משפטית", אחת הבעיות אשר עלולות לשבש את תחום הזיהוי, הוא הנסיון לערב את "הגרפולוגיה" - הקובע את אופי הכותב, השונה ומבדיל מתחום הזיהוי במציאת הכותב.
השימוש בתואר גרפולוג לצורך בדיקת והשוואת כתב-יד לזיהוי הכותב, יכול לגרום לטעויות.
גרפולוג לבדיקת אופי הכותב, עשוי להיות מושפע מאופי הכותב בלבד. לעומתו מומחה לבדיקת מסמכים ("גרפולוג משפטי"), אינו מעוניין באופי הכותב, אלא בזיהוי הכותב בלבד.בתחום בדיקת מסמכים ובמיוחד בתחום השוואת כתב-היד וזיהויו, כיום אין הכשרה ואו הדרכה אקדמית, ההכשרה הספציפית הנחוצה למומחיות בזיהוי מסמכים וכתב יד, מתקבלת תוך כדי עבודה מעשית כשוליה למומחה מוכר.
תקופת הכשרה זו, עד שהבודק מגיע לדרגה בה הוא רשאי להופיע בבית המשפט ולהעיד על תוצאות בדיקותיו כמומחה עצמאי, תקופה זו אורכת כארבע שנים ולפעמים יותר.

גרפולוגיה - גרפולוגיה משפטית, מה ההבדל?
גרפולוגיה - תחום העוסק באופי ואישיות הכותב.
גרפולוגיה משפטית - תחום העוסק בבדיקת השוואת כתב יד וחתימות.
ההבדל ביניהם והנסיון לערבב ביניהם ע"י גרפולוגים העוסקים בבדיקת אופי ואישיות הכותב.

ההכשרה הספציפית הנחוצה למומחיות בזיהוי מסמכים וכתב יד, מתקבלת תוך כדי עבודה מעשית כשוליה למומחה מוכר.
תקופת הכשרה זו, עד שהבודק מגיע לדרגה בה הוא רשאי להופיע בבית המשפט ולהעיד על תוצאות בדיקותיו כמומחה עצמאי, היא הארוכה ביותר מכל מקצועות מז"פ האחרים ואורכת כארבע שנים, וזאת מאחר ואין הדרכה אקדמית מתאימה שמשמשת כבסיס תיאורטי ללמוד מקצוע זה –
בדיקת מסמכים והשוואת כתב יד וחתימות.
בודק המסמכים המופיע בבית משפט, נותן עדות מומחה במלוא מובן המילה.
לעומת המדען המומחה שנותן עדות שיש בה מרכיבים של מומחיות, אבל בעיקר תהא עדותו מדעית, מאחר ושיטת בדיקותיו ומסקנותיו מבוססים על תורה מדעית אובייקטיבית המקובלת בכל העולם, בדיקותיו תהיינה יותר דין וחשבון מדעי מאשר חוות דעת מומחה.


לימודים ונסיון מקצועי

Tal Haggag Rokach in workלימודים והתמחות בתחום הגרפולוגיה המשפטית ותורת השוואת כתב יד אצל המומחה עו"ד יצחק חגג, שהוא אבי ומורי (אשר לו אני מודה על מקצוע ייחודי זה),  המשך למסורת המשפחתית  של סבי אברהם חגג ז"ל, שהיה מומחה לבדיקת מסמכים ואשר הכשיר את אבי לאותו מקצוע.

נסיון מקצועי כ-15 שנים בהכנת תיקי בדיקה, טבלאות צילום והשוואה, וכן הכנות חוות דעת מומחה לבתי משפט. לימודים בתחום הגרפיקה הכוללים: דפוס, כתב, הדפס, צילום, שרטוט.
וכמו כן, גרפיקה ממוחשבת.
קורס של מומחים לחוות דעת במכון הישראלי לחוות דעת מומחים ובוררים.

ממונה כעד מומחה בבתי משפט בארץ.
עבודה מקצועית במעבדה עם ציוד משוכלל כגון: מיקרוסקופ, מכונת צילום, מצלמה דיגיטלית ומכשירי עזר נוספים העוזרים להגיע לממצאים הגבוהים ביותר לגבי הבדיקה אם מדובר בזיהוי או זיוף (דרגה ראשונה).

הגדרה של מומחים בבית המשפט

מתוך ע"א 745/82 – משה שחר ו-2 אח' נ' לאה בור ואח'. פ"ד מ(2) 46, בבית משפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים, לפני השופטים א' ברק, ג' בך, ש' נתניהו.

קיימים שני סוגים של "עדים מומחים", אשר עדותם קבילה ורלבנטית למרות שאין ברשותם בהכרח מידע ישיר בדבר המרכזיות עליהן נסוב המשפט בו הם נקראים להעיד.
ישנם "מומחים" במובן הקלאסי של המונח, היינו אנשים שהתמחו במדע או במקצוע, בעלי תוארים ודיפלומות, אשר בתי משפט נזקקים לעדותם כאשר מחווים הם את דעתם על נושא שהוא בתחום מומחיותם המיוחדת. ומאידך ישנם אנשים אחרים, אשר בדרך זו או אחרת, אם תוך עיסוק במקצועם או בתור חובבנים או בדרך מקרית אחרת, רכשו מידע כללי בנושא מסוים, ובית המשפט סבור, כי יוכל להפיק תועלת מפרי נסיונם בבואו להחליט בנושא או בנושאים העומדים להכרעה בפניו. בספרו של : PHIPSON, ON/ 572 13TH ED. P. 572, EVIDENCE - נאמר בסוגייה זו:

"One can acquire knowledge in a particular sphere through repeated contact with it in the course of one's work, not with standing that the expertise is derived from experience and not from formal training."

Advisory committees note, federal rules of evidence:
"He rule is broadly phrased. the fields of knowledge which may be drawn upon are not limited merely to the scientific and technical but extend to all specialized knowledge
Similarly, the expert id viewed, not in a narrow sense, but as a person qualified by knowledge, skill, experience, training or education.
Thus within the scope of the rule are not only experts in the strictest sense of the world ,e.g. physicians, physicists, and architects, but also the large group sometimes called "skilled" witnesses, such as bankers or landowners testifying to land values."

אין שום טעם להעמיד בפני בית המשפט מגבלות פורמליות ונוקשות בענין זה.
הקריטריון היחידי של קבילות ראיה מסוג זה נעוץ במבחנים של רלבנטיות ושל משקל פוטנציאלי.
כך יש להניח, שבית משפט לא ירשה הבאת עד בתור "עד מומחה", כאשר יתברר לו מראש, כי על סמך נסיונו וכישוריו של אותו עד לא יוכל הלה בשום אופן לתרום תרומה ממשית לברור השאלות השנויות במחלוקת.

על מנת שיוכל בית המשפט להתרשם מכישוריו וידיעותיו של עד מומחה, חייב הצד המציע את עדותו להגיש את חוות דעתו של העד מראש, במועד ועל פי הפרוצדורה שנקבעו בתקנה 129 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 ותקנות סדרי הדין (עדות מומחים) התשט"ו-1954, וכן חייב הוא לספק מידע בדבר נסיונו והשכלתו של העד.

Testimonials

יש לך שאלות? אשמח לעזור!

הנכם מוזמנים לשלוח לי מייל, טופס פרטים או להתקשר אלי לטלפון 054-4341715

צרו איתי קשר